איך המלחמה משפיעה ותשפיע על מחירי הנדל"ן בישראל

איך המלחמה משפיעה ותשפיע על מחירי הנדל”ן בישראל?

תוכן עניינים

מלחמת “חרבות ברזל” הביאה אותנו לאחד המצבים המורכבים והמוזרים ביותר מאז קום המדינה. מבחינה נדל”נית אנחנו נמצאים באי ודאות שלאט לאט מתבהרת, מה שהיה הוא מה שיהיה?

5 נקודות חשובות שיכולות לשפוך אור על מה שעוד לפנינו…

1. בבנק ישראל מאותתים שיהיו ירידות ריבית בשנת 2024, בארה”ב רומזים שיהיו 3 הורדות בשנת 2024. בישראל, יהיה מעניין איך זה יתפתח. התחזית של חטיבת המחקר של בנק ישראל, צופה שבסוף 2024 הריבית תעמוד על 3.75-4% במקום 4.75% כרגע, ירידה של כ 1%. בשוק ההון אופטימיים יותר וצופים ירידה אגרסיבית יותר ו 6 הורדות ריבית, לכיוון 3.25.

זה סימן לכך שהשוק יתחיל להתעורר, להתעורר זה אומר, קודם כל התייצבות מחירים ולאחר מכן כמו שחווינו כבר כ”כ הרבה פעמים בעבר, עליות קלות, ואם תהיה התנפלות של מאות אלפי יהודים בעולם על דירות בישראל,
המחירים יטוסו בלי שום רסן. כי יכנס כסף חדש וחזק שיערבב את השוק ואת הקלפים מחדש ואז זוגות צעירים יכולים לשכוח מדירה בבעלות, כמו שקורה במקומות רבים באירופה.

כל זה אני מניח שיתממש בשנתיים, שלוש הקרובות, לא בחודשיים הקרובים. יש פה עוד מלחמה שמתנהלת, שלפי בכירי מערכת הביטחון, תימשך לאורך כל שנת 2024, החמאס לא נכנע.

2. חוסר אדיר בפועלים – על פי הערכות חסרים כ-100 אלף עובדים. כשחסרים עובדים המחירים של העובדים הקיימים עולים משמעותית, הם יכולים לגבות כמעט כל תשלום שבא להם וקבלנים שחייבים לסיים פשוט יצטרכו לשלם. וזה משהו שיעכב בנייה חדשה.

3. ירידה חדה בהיקף הוצאות היתרי הבנייה – עוד במרץ הלמ”ס הוציאה הודעה שיש ירידה של 23% בהיקף בהתחלות בנייה של דירות חדשות, חצי שנה אחרי בספטמבר פרסמו שהיה שפל של 3 שנים בהתחלות הבנייה תחשבו מה קורה היום כשאין ידיים עובדות והריבית בשמיים?

4. אנטישמיות מתרחבת – אנו רואים שהאנטישמיות בגל הנוכחי הגיעה לשיאים שלא הכרנו מאז קום המדינה. הפגנות של מאות אלפים בלונדון ובבירות נוספות באירופה לוחצות את הממשלות ודוחקות את הציבור היהודי לפינה.

הציבור היהודי מרגיש משנה לשנה פחות ופחות בטוח. ראינו 2 מקרי רצח בארה”ב הליברלית, מקרים נוספים בצרפת, ובמקומות נוספים בעולם. גם אם היהודים באירופה שיש להם יכולת כלכלית, לא יעברו לישראל מחר בבוקר, הם ככל הנראה חושבים לרכוש דירה ליתר ביטחון, יהיה מעניין לראות איך זה ישפיע, אנחנו לומדים את השוק הזה.

אני כן יכול לספר שאם בעבר זה היה שוק שפחות פנינו אליו, היום אנו כבר יותר ויותר מגיעים לשוק הזה או יותר נכון..הוא מגיע אלינו. אנו רואים היענות, אך לא בגלים מטורפים, אם הגלים יתחזקו ונראה מספרים שלא הכרנו, זה בטח ישפיע על מחירי הנדל”ן בארץ.

5. תופעת “הבייבי בום” – בייבי בום היא תופעה של עלייה משמעותית בשיעור הילודה, המתרחשת בדרך כלל לאחר מלחמה. תופעה זו נובעת ממספר גורמים, ביניהם:

*רצון לחדש את החיים ולבנות עתיד טוב יותר: מלחמה היא חוויה קשה וטראומטית, ואנשים רבים מוצאים נחמה ביצירת חיים חדשים.

*שינויים חברתיים: מלחמה גורמת לשינויים חברתיים רבים, כגון עלייה בשיעור הנישואין, ירידה בשיעור הזוגות המאוחרים להינשא, ועלייה בשיעור הנשים העובדות. שינויים אלו תורמים גם הם לעלייה בשיעור הילודה.
ראיתם את כמות הצעות הנישואין בשטח המלחמה? זה מבשר את הבאות, שישו ושימחו 🙂

בדרך כלל, עלייה בשיעור הילודה לאחר מלחמה נמשכת כ-10 שנים. בארצות הברית, למשל, שיעור הילודה עלה מ-2,400 לידות ל-1,000 איש בשנה לפני מלחמת העולם השנייה ל-3,600 לידות ל-1,000 איש בשנה בשנות ה-50 של המאה ה-20.

בכמה אחוזים בדרך כלל הילודה עולה?

העלייה בשיעור הילודה לאחר מלחמה משתנה ממדינה למדינה, אך היא נעה בדרך כלל בין 10% ל-30%. לדוגמה, בארצות הברית עלה שיעור הילודה ב-22% לאחר מלחמת העולם השנייה. בישראל עלה שיעור הילודה ב-25% לאחר מלחמת העצמאות.

“בייבי בום” לאחר מלחמה היא תופעה טבעית שתמיד מתרחשת לאחר מלחמה. תופעה זו נובעת ממספר גורמים, והיא תורמת לגידול באוכלוסייה. כל אלה, בטווח נורמלי של שנתיים או שלוש, יביאו אותנו למצב שהמחירים יכולים להגיע לשיאים שלא דמיינו.

כל סיבה שציינתי היא סיבה משמעותית שקשה לשנות ברגע אחד

1. ריבית מאוד משפיעה על הביקושים ונגיד בנק ישראל לא יכול לבחור להוריד את הריבית פתאום ל 1% בלבד, או ל-0.25% כפי שהייתה.

2. חוסר אדיר בפועלים – עובדים שהם לא פלסטינים הרבה יותר מורכב להכניס לארץ, זה לא 20 דקות מאשקלון ולא 10 דקות מכפר סבא לפועלים שמגיעים מיהודה ושומרון. 

3. ירידה בהתחלות בנייה – קבלנים לא יבנו אם לא משתלם להם, אז למה שיעלו את קצב התחלות הבנייה אם הם בחוסר וודאות? הם שולטים בקצב בשוק. אומנם עכשיו יש היצע, אך מה יהיה בשנת 2025? 2026? אם התחלות הבנייה ירדו משמעותית?

4. אנטישמיות – אי אפשר ללחוץ על כפתור ולהפוך את העולם לחובב יהודים לצערנו הרב. האנטישמיות באירופה תלך ותתעצם, וזה בגלל ההגירה המוסלמית הגדולה שהייתה ב-15 שנים האחרונות.

5. בייבי בום – צורך בסיסי אנושי להתרבות לאחר מלחמה זה לא משהו שניתן לכבות בהינף יד, וזה נתון שישפיע.
אם בישראל היה “קל” לגדל ילדים, הנורמה של זוג + 3 ילדים הייתה נמתחת. יש לא מעט
חילוניים עם ארבעה ילדים ויותר. ידעתם שיובל המבולבל, צביקה הדר, רשף לוי
ישראל קטורזה והמיליארדר טדי שגיא מחזיקים 7 ילדים כל אחד?
למיכל הקטנה יש 6 ילדים ועוד 18 עוברים מוקפאים לפי מה שמסרה
באחד הראיונות שלה. ישראלים אוהבים ילדים. ילדים זה שמחה.

יש עוד הרבה סיבות, אך 5 הסיבות האלה הן סיבות שלדעתי ישפיעו בצורה ניכרת על עיצוב השוק בטווח הקצר והארוך.

לסיכום:

בשורה התחתונה חברות וחברים, כל עוד אתם יכולים לקנות…חפשו הזדמנויות וצאו לדרך, כי מחרתיים יהיה קשה יותר לקנות נדל”ן בישראל, בתקופה הזו אנו נתקלים בהזדמנויות שלא היו בעבר הלא רחוק. אף אחד, אבל אף אחד לא ידאג לכם.

אם אתם רוצים שנסייע לכם באיתור השקעה איכותית, נשמח לצרף אתכם לאחת מקבוצות הרוכשים שאנו מגבשים בכל הארץ לרכישה מרוכזת בתנאים שהם רק לחברים, ואם אתם רוצים משהו פרטני שתפור לכם, נוכל לעזור גם בזה. ההשקעות אצלנו הן החל מ-200 אלף שקלים. לחצו לפרטים וצפייה במאות המלצות בווידאו>>

הצטרפו לקבוצת הוואטסאפ החמישית שלנו עם אלפי חברות וחברים והתעדכנו בחדשות נדל”ן מעניינות ועסקאות בלעדיות לחברי הקבוצות שלנו מכל הארץ.

המשיכו לעקוב, תמיד מעניין כאן.

רוצים לקבל מידע מעניין על נדל”ן ששווה הרבה כסף?

הצטרפו לעשרות אלפי חברות וחברים שנחשפים למגזין שלנו, הירשמו עכשיו:

השאירו פרטים מלאים:

תגיות:
אולי גם אלו יעניינו אותך...

רוצים לקבל מידע מעניין על נדל”ן ששווה הרבה כסף?

הצטרפו לעשרות אלפי חברות וחברים שנחשפים למגזין שלנו, הירשמו עכשיו:

עלו לאחרונה…

צפו בכל המאמרים שעלו ממש לאחרונה

עסקאות נדל"ן - סיכום שנת 2023 - דירות חדשות ודירות יד שנייה I רשת ברוקר נדל"ן

עסקאות נדל”ן – סיכום שנת 2023 – דירות חדשות ודירות יד שנייה I רשת ברוקר נדל”ן

מדד תשומות הבנייה מה היה השינוי בחודש ינואר 2024

מדד תשומות הבנייה – מה היה השינוי בחודש ינואר 2024? רשת ברוקר נדל”ן

מדד מחירי הדירות מה היה השינוי בין נובמבר לדצמבר 2023

מדד מחירי הדירות – מה היה השינוי בין נובמבר לדצמבר 2023? רשת ברוקר נדל”ן

סקירת ענף הנדל"ן למגורים - רבעון שלישי של 2023 I רשת ברוקר נדל"ן

סקירת ענף הנדל”ן למגורים – רבעון שלישי של 2023 I רשת ברוקר נדל”ן

"דירה ב-800 אלף שקל": האם "תוכנית הנדל"ן של ישראל" תצליח להוזיל את מחירי הדיור?

“דירה ב-800 אלף שקל”: האם “תוכנית הנדל”ן של ישראל” תצליח להוזיל את מחירי הדיור?

עסקאות נדל"ן דירות חדשות ספטמבר נובמבר 2023

עסקאות נדל”ן – דירות חדשות – ספטמבר-נובמבר 2023 I רשת ברוקר נדל”ן

כתבות נוספות שגולשים אהבו...
error: אזור מורשה רשת ברוקר

מחשבון תחשיב רכישה

לוגו רשת ברוקר נדל"ן